Co warto wiedzieć o pompach ciepła, żeby niewielkim kosztem ogrzać swój dom?

Pompy ciepła to nowoczesna alternatywa dla systemów grzewczych. Pozwalają ogrzać wnętrze budynku oraz uzyskać ciepłą wodę użytkową. Urządzenia cieszą się coraz większą popularnością, co jest spowodowane rosnącymi cenami gazu ziemnego, oleju czy węgla, a także troską o ekologię. Użytkownicy aktualni oraz przyszli doceniają komfort użytkowania, niski koszt eksploatacji oraz możliwość otrzymania dotacji państwowych na instalację pompy ciepła w swoim budynku.   

Czym jest pompa ciepła?

Historia pomp ciepła sięga około 200 lat wstecz. W 1824 roku Francuz Nicolas Carnot odkrył, że energia mechaniczna może być całkowicie zamieniana na ciepło. Rozwinął tę ideę William Thompson (określany również jako lord Kelvin). Zaś Albert Einstein oraz Leo Szilard uzyskali w 1930 roku patent na urządzenie chłodnicze, które przekazywało ciepło z miejsca o niższej temperaturze do miejsca o temperaturze wyższej. Na tej zasadzie działają dzisiejsze urządzenia nazywane pompami ciepła.

Pompy ciepła są nowoczesnymi i ekologicznymi urządzeniami, wykorzystującymi odnawialne źródła energii. Pobierają energię cieplną z otoczenia budynku, następnie przy udziale prądu, zamieniają ją w energię wykorzystywaną do ogrzewania budynków i wody użytkowej. W upalne dni mogą działać jak klimatyzator, który schładza powietrze wewnątrz pomieszczeń. Sama pompa ciepła to jeden z elementów całego systemu grzewczego, w skład którego wchodzi dodatkowo instalacja grzewcza w budynku oraz układ pozyskujący energię cieplną.

Jaka jest zasada działania pomp ciepła?

Pompa ciepła rozmiarami i wyglądem przypomina niewielkich wymiarów lodówkę. Zasada działania tego urządzenia jest identyczna z działaniem lodówki. Z tą różnicą, że gdy ona usuwa ciepło z wnętrza i oddaje je na zewnątrz, pompa ciepła – odwrotnie – usuwa ciepło z zewnątrz budynku i przekazuje je do wnętrza pomieszczenia. Pompy ciepła nie wytwarzają ciepła, a tylko je przekazują ze źródła o niższej temperaturze w miejsce, które chce się ogrzać lub w którym chce się podtrzymać wyższą temperaturę.  Urządzenia te najczęściej pobierają ciepło z powietrza lub gruntu. W pierwszym przypadku mówimy o pompach typu powietrze – woda, a w drugim o gruntowych pompach ciepła.

Aby proces wymiany cieplnej mógł zaistnieć, sprężarka jest napędzana silnikiem elektrycznym. Nie jest on energochłonny. Ogrzewanie wnętrza oraz wody użytkowej tym sposobem jest z pewnością tańsze niż za pomocą węgla, gazu czy oleju. Jednak by ogrzewanie domu pompą ciepła było naprawdę ekologiczne i opłacalne, warto planując montaż pompy ciepła, pomyśleć o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych. Ponieważ instalacja taka produkuje zieloną energię, również na nią można otrzymać państwowe dotacje.

Jak wygląda montaż pomp ciepła?

Montaż pompy przebiega w kilku etapach. Najpierw za pomocą specjalistycznych programów, oblicza się poziom zapotrzebowania cieplnego. Jego wyznaczenie pozwoli na odpowiedni dobór mocy grzewczej pompy w stosunku do zapotrzebowania na energię cieplną danego budynku. Następnie dobiera się  odpowiednią pompę ciepła oraz jej lokalizację. W zależności od rodzaju, można zamontować ją wewnątrz budynku lub na zewnątrz. Później montuje się instalację doprowadzającą ciepło do wnętrza domu, czujniki i automatykę.

Pompy ciepła to nowoczesne i ekonomiczne rozwiązane grzewcze dla pomieszczeń, którego zastosowanie daje znacznie więcej korzyści niż ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne czy węglowe. Dlatego tworząc instalację grzewczą, warto rozważyć zamontowanie pompy ciepła.