Zadruga, ONR i radni PiS maszerują w Bielsku-Białej

1 marca 2018 w Bielsku-Białej odbył się marsz upamiętniający tzw. „żołnierzy wyklętych”. W marszu, organizowanym przez lokalny ONR i kiboli BKS wspólnie z posłem Stanisławem Piętą i europosłanką Jadwigą Wiśniewską (oboje Prawo i Sprawiedliwość), uczestniczyli m.in. członkowie organizacji Zadruga, która charakteryzuje się przywiązaniem do symboliki nazistowskiej – w trakcie marszu rozwinęli swoją flagę, której elementem jest kryptoswastyka.  W marszu wzięło udział także dwóch radnych miejskich PiS: Roman Matyja i Konrad Łoś.  

Marsz ze wsparciem polityków PiS

Źródło: Konrad Łoś Facebook
Źródło: Roman Matyja Facebook

Jak informowaliśmy wcześniej, wśród współorganizatorów marszu obok Obozu Narodowo-Radykalnego  są m.in.  poseł Stanisław Pięta i europosłanka Jadwiga Wiśniewska z PiS. W marszu uczestniczyli także bielscy radni z Prawa i Sprawiedliwości, Roman Matyja i Konrad Łoś, którzy informowali o tym w mediach społecznościowych.

NS Zadruga

Na zdjęciach z marszu, opublikowanych przez Dziennik Zachodni i ONR widać, że podczas wydarzenia eksponowana była flaga Nacjonalistycznego Stowarzyszenia Zadruga. Flaga zawiera symbol toporła (symbol wykorzystywany dziś przez organizacje odwołujące się do przedwojennej nacjonalistycznej organizacji Zadruga)  i krypto-swastykę.

Źródło: onr.com.pl

Narodowe Stowarzyszenie Zadruga jest organizacją posługującą się symboliką nazistowską. We własnych materiałach lubi określać się jako „NS Zadruga” – skrót NS w powszechnym odbiorze kojarzy się raczej ze zwrotem „narodowy socjalizm”, a nie z „narodowym stowarzyszeniem”.  W czerwcu 2016 z kolei członkowie tej organizacji świętowali przy płonącej swastyce

Palenie swastyki w Święto Kupały

Palenie swastyki stanowiło część obchodów Święta Kupały, obchodzonego przez członków Zadrugi z racji wyznawania wiary pogańskiej. Jej przejawem jest także oddawanie czci Perunowi Gromowładnemu. Zadruga wprost stwierdza, że „gardzi wiarą judeochrześcijańską”: “Gardzimy takimi wytworami jak wypaczona lewica, prawicowy liberalizm i judeochrześcijańska wiara. Nie chcemy czerwonej demokracji, w której większe prawo życia w naszej ojczyźnie ma obcy aniżeli polski narodowiec a kler pławi się w złocie podczas gdy nasze dzieci głodują. Stoimy murem za słowiańskimi przodkami, i ich wielkimi czynami oraz mocarną Polską.“ – możemy przeczytać na stronie Zadruga Podbeskidzie. Pytanie, dlaczego współorganizatorzy marszu – poseł Stanisław Pięta i europosłanka Jadwiga Wśniewska, deklarujący się jako gorliwi katolicy – godzą się z otwartym udziałem w firmowanym przez siebie wydarzeniu organizacji, która wprost głosi pogardę dla chrześcijaństwa, musimy pozostawić bez odpowiedzi. Podobnie zresztą, jak pytanie o to, w jaki sposób neopoganie pogardzający chrześcijaństwem godzą swoje poglądy z udziałem w marszu, którego zwieńczeniem jest msza w kościele katolickim.  

Oskarżenie o propagowanie faszyzmu

NS Zadruga w 2008 roku była oskarżana o propagowanie faszyzmu. Podczas procesu jej członkowie argumentowali, że kryptoswastyki to symbole używane przez pradawnych Słowian. Twierdzili także, że wykrzykiwane przez nich hasła „Biała siła, czarna kiła!” nie są rasistowskie, ale antyklerykalne.  

Spotkanie z żołnierzem oddziału, który zabił 120 osób

Dzień przed marszem tzw. żołnierzy wyklętych” ONR zorganizował spotkanie z jednym z żołnierzy działającego na Rzeszowszczyźnie oddziału NSZ pod kierownictwem Józefa Zadzierskiego ps. „Wołyniak”.  Oddział “Wołyniaka” dokonał pacyfikacji wsi Piskorowice, w której wymordował około 120 osób narodowości ukraińskiej, w tym kobiety i dzieci.