Poseł PiS w obronie nacjonalistycznego zespołu Hungarica

10 listopada 2017 węgierska nacjonalistyczna grupa Hungarica planowała koncert w klubie studenckim UMCS Chatka Żaka. Po interwencji Okręgu Lubelskiego Partii Razem władze uczelni zdecydowały o jego odwołaniu. Wydarzenie zostało przez organizatorów przeniesione do Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. Organizację koncertu skrajnie nacjonalistycznego zespołu w tym miejscu wsparli burmistrz Świdnika Waldemar Jakson oraz poseł Artur Soboń (Prawo i Sprawiedliwość), który określił twórczość zespołu jako „twardą, patriotyczną muzykę”. Zespół Hungarica w swoich utworach głosi potrzebę odzyskania przez Węgry terytorium sprzed I wojny światowej, czyli ziem należących dziś do Słowacji, Rumunii, Chorwacji a także Polski (część Spiszu i Orawy).

O zespole: Hungarica i Jobbik

Hungarica wspiera węgierską partię Jobbik, powszechnie uznawaną za neofaszystowską, i występuje na jej politycznych wiecach. Partia Jobbik głosi poglądy antysemickie, a niektórzy jej członkowie negują Holokaust. Jobbik jest także partią prokremlowską, a jej członkowie po agresji Rosji na Krym rozpoczęli kampanię na rzecz “odzyskania” przez Węgry należącego do Ukrainy Zakarpacia.

Lider Jobbiku Gábor Vona jest założycielem paramilitarnej, radykalnej organizacji Gwardia Narodowa, którą wielu politologów i polityków, m.in. były premier Węgier Ferenc Gyurcsány, określa jako neonazistowską. Gwardia została zdelegalizowana przez węgierski sąd w 2009 roku, ze względu na prowadzenie działalności naruszającej prawa mniejszości narodowych.

Wielkie Węgry

Zespół Hungarica w swoich utworach głosi potrzebę odzyskania przez Węgry terytorium sprzed I wojny światowej, czyli ziem należących dziś do Słowacji, Rumunii, Chorwacji a także Polski (część Spiszu i Orawy). Grupa jest skrajnie antysłowacka i podważa prawo istnienia państwa słowackiego: jedna z płyt zespołu nosi tytuł “Felvidek, nem Slovakia” (tłum. “Górne Węgry, nie Słowacja”), a w utworze “Lesznek szép napok” wielokrotnie powtarzają się frazy o odzyskiwaniu “Górnych Węgier” i odwracaniu postanowień traktatów pokojowych, które zakończyły I wojnę światową.

Trasa koncertowa z okazji obchodów niepodległości Polski

Skrajnie nacjonalistyczny węgierski zespół trasą koncertową po Polsce „uświetnia” obchody polskiego Święta Niepodległości. W okolicach 11 listopada odbędą się w Polsce cztery koncerty tej grupy. Dwa z nich – w Warszawie i Lublinie – planowano pierwotnie w klubach studenckich. Po interwencji Partii Razem zarówno władze Politechniki Warszawskiej, jak i UMCS zdecydowały, że koncerty nie odbędą się w klubach należących do tych uczelni.

ŹRÓDŁA: zero-tolerancji.pl, dziennikwschodni.pl, dziennikwschodni.pl