Nacjonalistyczny zespół Hungarica w klubie Politechniki Warszawskiej – koncert odwołany

11 listopada 2017 w klubie studenckim Riviera Remont, należącym do Politechniki Warszawskiej, miał odbyć się koncert radykalnie nacjonalistycznej, wspierającej partię Jobbik, węgierskiej grupy Hungarica. Zespół głosi potrzebę odzyskania przez Węgry terytorium sprzed I wojny światowej, czyli ziem należących dziś do Słowacji, Rumunii, Chorwacji a także Polski. Grupa jest skrajnie antysłowacka i otwarcie podważa prawo istnienia państwa słowackiego. Po apelu Okręgu Warszawskiego Partii Razem władze uczelni zdecydowały o odwołaniu tego wydarzenia. Koncert został przeniesiony do Domu Kultury „Włochy”.

Apel Partii Razem o odwołanie koncertu

Okręg Warszawski Partii Razem 3 października zwrócił się do rektora Politechniki Warszawskiej, prof. Jana Szmidta, z apelem o odwołanie wydarzenia. W skierowanym do rektora piśmie wskazano, że publiczne uczelnie wyższe nie mogą być przestrzenią szerzenia poglądów skrajnie nacjonalistycznych czy tym bardziej neofaszystowskich, przypominając także, że dotychczasowe działania władz PW wskazują, że podzielają one ten pogląd. Władze PW zdecydowały o odwołaniu koncertu

Z podobnym apelem do władz Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej zwrócił się Okręg Lubelski Partii Razem. W Lublinie koncert miał odbyć się w klubie „Chatka Żaka”, należącym do UMCS. Także w tym wypadku władze uczelni zdecydowały o odwołaniu koncertu.

Kwiecień 2017: próba organizacji neonazistowskiego koncertu w Rivierze

30 kwietnia 2017 w klubie Riviera Remont miał odbyć się koncert “Ku Niepodległej”, podczas którego miały wystąpić zespoły neonazistowskie. Koncert został odwołany, kiedy sprawę nagłośniły media. Rzeczniczka PW Izabela Koptoń-Ryniec w mailu przesłanym “Gazecie Wyborczej” napisała wtedy: “Na żądanie władz uczelni koncert nie odbędzie się. Jeśli w przyszłości dzierżawca nie będzie respektował wartości, które Politechnika Warszawska realizuje w swojej misji, umowa zostanie rozwiązana.”

W tej sytuacji, Partia Razem zwraca się do władz PW także o wyciągnięcie konsekwencji wobec operatora klubu Riviera Remont w związku z próbą organizacji koncertu zespołu Hungarica.

O zespole: Hungarica i Jobbik

Hungarica wspiera węgierską partię Jobbik, powszechnie uznawaną za neofaszystowską, i występuje na jej politycznych wiecach. Partia Jobbik głosi poglądy antysemickie, a niektórzy jej członkowie negują Holokaust. Jobbik jest także partią prokremlowską, a jej członkowie po agresji Rosji na Krym rozpoczęli kampanię na rzecz “odzyskania” przez Węgry należącego do Ukrainy Zakarpacia.

Lider Jobbiku Gábor Vona jest założycielem paramilitarnej, radykalnej organizacji Gwardia Narodowa, którą wielu politologów i polityków, m.in. były premier Węgier Ferenc Gyurcsány, określa jako neonazistowską. Gwardia została zdelegalizowana przez węgierski sąd w 2009 roku, ze względu na prowadzenie działalności naruszającej prawa mniejszości narodowych.

Wielkie Węgry

Zespół Hungarica w swoich utworach głosi potrzebę odzyskania przez Węgry terytorium sprzed I wojny światowej, czyli ziem należących dziś do Słowacji, Rumunii, Chorwacji a także Polski (część Spiszu i Orawy). Grupa jest skrajnie antysłowacka i podważa prawo istnienia państwa słowackiego: jedna z płyt zespołu nosi tytuł “Felvidek, nem Slovakia” (tłum. “Górne Węgry, nie Słowacja”), a w utworze “Lesznek szép napok” wielokrotnie powtarzają się frazy o odzyskiwaniu “Górnych Węgier” i odwracaniu postanowień traktatów pokojowych, które zakończyły I wojnę światową.

Występy w Polsce: ONR, Autonomiczni Nacjonaliści

Screen z facebook.com/hungarica

W Polsce Hungarica występuje na wydarzeniach polskich nacjonalistów. W 2016 roku zespół wystąpił m.in. w Krakowie na wydarzeniu organizowanym przez grupę Małopolscy Patrioci w rocznicę zbrodni katyńskiej (patronat medialny nad tym wydarzeniem objął portal autonom.pl, powiązany z ruchem Autonomicznych Nacjonalistów, powszechnie uważanym za neonazistowski). W 2015 roku Hungarica wystąpiła m.in. w Zakopanem, na wydarzeniu organizowanym przez podhalański Obóz Narodowo Radykalny.

 

Koncert w Domu Kultury „Włochy”

Po decyzji władz Politechniki Warszawskiej o odwołaniu koncertu organizatorzy trasy koncertowej zespołu rozpoczęli poszukiwania innej lokalizacji dla wydarzenia. Pomimo skrajnie nacjonalistycznych treści głoszonych przez zespół, z pomocą organizatorom przyszła miejska instytucja kultury – Dom Kultury „Włochy”. Koncert ma odbyć się w Okęckiej Sali Widowiskowej.

ŹRÓDŁA: naszemiasto.plfacebook.com/hungarica, warszawa.wyborcza.pl