Sejm jednogłośnie gloryfikuje NSZ i Brygadę Świętokrzyską

15 września 2017 Sejm bez żadnego głosu sprzeciwu przyjął uchwałę gloryfikującą Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) i wymieniającą wprost Brygadę Świętokrzyską – oddział, który kolaborował z hitlerowcami. Sejmowa opozycja nie tylko nie sprzeciwiła się uchwale. Poseł Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej na mównicy sejmowej wystąpił w opasce NZS.

Major Zygmunt Szewczyk, szef wywiadu Inspektoratu Kieleckiego Armii Krajowej tak wspominał lokalny oddział Narodowych Sił Zbrojnych: – Współpraca NSZ z gestapo była w zasadzie jawna i poszczególni dowódcy nie kryli się z tym, ze otrzymują broń i amunicję do walki z komuną od władz okupacyjnych. (…) Niemcy już wówczas uważali NSZ za polski „narodowy socjalizm” (…). Jawna współpraca z gestapo, lekkomyślne wyskoki poszczególnych dowódców, zwłaszcza po pijanemu, poderwały zaufanie społeczeństwa do NSZ.

Partia Razem protestowała wczoraj w Kielcach przeciwko nadaniu miejskiemu rondu imienia Brygady Świętokrzyskiej, wskazując na współpracę tego oddziału z hitlerowskim okupantem, a także brutalność wobec ludności cywilnej.  Dzisiejszą uchwałę Sejmu Razem uważa za skandaliczną, zauważając także niepokojące zakłamywanie pamięci o rzeczywistych bohaterach: – Polska może być dumna ze swojego Podziemia. Z niepokojem obserwujemy, jak pamięć o Armii Krajowej schodzi na drugi plan, podczas gdy zbyt wiele uwagi poświęca się postaciom i organizacjom o wątpliwych zasługach dla Polski.