Rondo Brygady Świętokrzyskiej NSZ w Kielcach

14 września 2017 Rada Miasta Kielce zdecydowała o nadaniu jednemu z miejskich rond imię „Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych”. Pomysł ten wyszedł z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej i zyskał poparcie radnych wywodzących się z Prawa i Sprawiedliwości.

Okręg Świętokrzyski Partii Razem apelował do radnych o głosowanie przeciwko tej uchwale i przypominał, że Brygada Świętokrzyska NSZ była oddziałem odwołującym się do faszystowskiej ideologii, kolaborującym z hitlerowskim okupantem i brutalnym wobec ludności cywilnej.

W skierowanym do kieleckich radnych apelu Okręg Świętokrzyski Partii Razem przypomina postać jednego z członków Brygady: – Ohydną postacią, związaną z Brygadą Świętokrzyską, był Hubert Jura, ps. „Tom”. Za współpracę ze zwalczającym ruch oporu w dystrykcie radomskim hauptsturmfuhrerem SS Paulem Fuchsem, wystawianie mu lub likwidowanie samemu komunistów oraz ukrywających się Żydów, w wyniku śledztwa został skazany przez NSZ na śmierć, której udało mu się uniknąć. Zresztą cały czas miał do dyspozycji ochronę gestapo. Kiedy zaczynała się tworzyć Brygada Świętokrzyska, „Tom” nawiązał z nią kontakt, a ta, mimo wiedzy na jego temat, przyjęła go z otwartymi ramionami.

ŹRÓDŁA: kielce.wyborcza.pl