Posłowie PiS i Kukiz15 wspólnie z nacjonalistami szczują na uchodźców

„Namysłów Przeciw Imigrantom” pod takim hasłem protestowano 3 września 2017 roku na ulicach miasta. Kilka tygodni wcześniej burmistrz Namysłowa, Julian Kruszyński, potwierdził gotowość udzielenia pomocy jednej rodzinie syryjskich uchodźców. W ramach sprzeciwu Adam Staranowicz z Namysłowa, Obóz Narodowo-Radykalny oraz posłowie: Bartłomiej Stawiarski (PIS) i Paweł Grabowski (Kukiz15) zorganizowali demonstrację.

Jak informuje Adam Świtlik, działacz społeczny, przygotowania do wydarzenia trwały całe wakacje. Bartłomiej Stawiarski rozpoczął akcję zbierania podpisów przeciw inicjatywie burmistrza nazywając uchodźców „nachodźcami”. Działacze Kukiz 15 i Paweł Grabowski organizowali wiece, podczas których zbierane były podpisy za referendum w sprawie przyjmowania uchodźców. Retoryką strachu posługiwały się też ruchy nacjonalistyczne: Obóz Narodowo-Radykalny, Młodzież Wszechpolska.  Rozwieszono także plakaty z symbolem Polski Walczącej i zaproszeniem na protest.

W niedzielę na placu pod ratuszem zebrało się około 100 osób. Według Świtlika mniej więcej połowa zebranych to mieszkańcy Namysłowa,  pozostali to przyjezdni.​​ Do zebranych przemawiali kolejno posłowie: Paweł Grabowski oraz Bartłomiej Stawiarski. Wśród obecnych był także Przewodniczący Rady Powiatu Namysłowskiego z ramienia PIS Wojciech Próchnicki.

Grabowski w swoim wystąpieniu opisywał falę imigrantów z Europy Zachodniej m.in. Szwecji i Holandii, która przyjeżdża do Polski ze względu na bezpieczeństwo. Uczestnicy krzyczeli m.in. „Precz z islamem”.

ŹRÓDŁA: facebook.com; radio.opole.pl; youtube.com;