Koncert nacjonalistycznego zespołu Hungarica w Wojewódzkim Domu Kultury

11 sierpnia 2017 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach w ma odbyć się koncert radykalnie nacjonalistycznej, wspierającej partię Jobbik, węgierskiej grupy Hungarica. Zespół głosi potrzebę odzyskania przez Węgry terytorium sprzed I wojny światowej, czyli ziem należących dziś do Słowacji, Rumunii, Chorwacji a także Polski. Grupa jest skrajnie antysłowacka i otwarcie podważa prawo istnienia państwa słowackiego. Przeciwko koncertowi zaprotestował Okręg Świętokrzyski Partii Razem. 

Hungarica i Jobbik

Hungarica wspiera węgierską partię Jobbik, powszechnie uznawaną za neofaszystowską, i występuje na jej politycznych wiecach. Partia Jobbik głosi poglądy antysemickie, a niektórzy jej członkowie negują Holokaust. Jobbik jest także partią prokremlowską, a jej członkowie po agresji Rosji na Krym rozpoczęli kampanię na rzecz “odzyskania” przez Węgry należącego do Ukrainy Zakarpacia.

Lider Jobbiku Gábor Vona jest założycielem paramilitarnej, radykalnej organizacji Gwardia Narodowa, którą wielu politologów i polityków, m.in. były premier Węgier Ferenc Gyurcsány, określa jako neonazistowską. Gwardia została zdelegalizowana przez węgierski sąd w 2009 roku, ze względu na prowadzenie działalności naruszającej prawa mniejszości narodowych.

Wielkie Węgry

Zespół Hungarica w swoich utworach głosi potrzebę odzyskania przez Węgry terytorium sprzed I wojny światowej, czyli ziem należących dziś do Słowacji, Rumunii, Chorwacji a także Polski (część Spiszu i Orawy). Grupa jest skrajnie antysłowacka i podważa prawo istnienia państwa słowackiego: jedna z płyt zespołu nosi tytuł “Felvidek, nem Slovakia” (tłum. “Górne Węgry, nie Słowacja”), a w utworze “Lesznek szép napok” wielokrotnie powtarzają się frazy o odzyskiwaniu “Górnych Węgier” i odwracaniu postanowień traktatów pokojowych, które zakończyły I wojnę światową.

Występy w Polsce: ONR, Autonomiczni Nacjonaliści

W Polsce Hungarica występuje na wydarzeniach polskich nacjonalistów. W 2016 roku zespół wystąpił m.in. w Krakowie na wydarzeniu organizowanym przez grupę Małopolscy Patrioci w rocznicę zbrodni katyńskiej (patronat medialny nad tym wydarzeniem objął portal autonom.pl, powiązany z ruchem Autonomicznych Nacjonalistów, powszechnie uważanym za neonazistowski). W 2015 roku Hungarica wystąpiła m.in. w Zakopanem, na wydarzeniu organizowanym przez podhalański Obóz Narodowo Radykalny. Współorganizatorem koncertu w Kielcach jest Fundacja Odzyskujemy Naszą Historię. 

Protest Partii Razem

Przeciwko organizacji koncertu grupy Hungarica w instytucji publicznej, jaką jest Wojewódzki Dom Kultury, zaprotestował Okręg Świętokrzyski Partii Razem, który zaapelował do dyrektora WDK Jarosława Machnickiego o odwołanie wydarzenia.

  

ŹRÓDŁA: facebook.com