Narodowy Myszków w Miejskim Domu Kultury

Screen z oficjalnego profilu Stowarzyszenia Narodowy Myszków na Facebooku

15 maja 2017 w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie (woj. śląskie) odbyła się „debata wszystkich mieszkańców”, organizowana przez Stowarzyszenie Narodowy Myszków. To organizacja skrajnie nacjonalistyczna, na co wskazuje m.in. symbolika, którą wykorzystuje (tzw. „mieczyk Chrobrego”, widoczny w logotypie), współpraca z ekstremistycznym Narodowym Odrodzeniem Polski czy promowanie kampanii na rzecz zwolnienia z więzienia w RPA Janusza Walusia, skazanego za zabójstwo. Podczas spotkania w MDK organizatorzy zamierzają podjąć „temat przyjmowania islamskich imigrantów”. Okręg częstochowski Partii Razem skierował do dyrektorki MDK Aleksandry Podgórskiej list, w którym domagał się odwołania spotkania. 

„Mieczyk Chrobrego”

Tak zwany  “mieczyk Chrobrego” owinięty biało-czerwoną wstęgą, który występuje w logotypie Stowarzyszenia Narodowy Myszków (widoczny m.in. na zdjęciu profilowym na Facebooku), to symbol Obozu Wielkiej Polski. Ta faszyzująca, przedwojenna organizacja postulowała odejście od systemu demokracji parlamentarnej i domagała się wyłączenia mniejszości żydowskiej z życia publicznego. Lider OWP, Roman Dmowski, stwierdził wprost podczas jednego ze swoich przemówień: “Kiedy tworzyliśmy Obóz, mieliśmy przed oczami faszyzm”.

Działalność Stowarzyszenia Narodowy Myszków: ONR, NOP, Waluś

Z treści zamieszczanych na facebookowym profilu stowarzyszenia wynika, że organizacja sympatyzuje z Obozem Narodowo-Radykalnym i wspiera jego działalność. W ostatnim okresie są to przede wszystkim akcje o charakterze anty-ukraińskim.

Stowarzyszenie współpracuje także z Narodowym Odrodzeniem Polski. NOP to ekstremistyczna grupa, której członkowie zostali skazani na kary aresztu i grzywny za zakłócanie wykładu profesora Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim w 2013 roku. Stowarzyszenie zorganizowało wspólnie z NOP m.in. spotkanie w Myszkowie ze słynącym z głoszenia antysemickich poglądów historykiem-amatorem, Leszkiem Żebrowskim.

Stowarzyszenie prowadziło także sprzedaż koszulek-cegiełek, w celu wsparcia kampanii na rzecz zwolnienia z więzienia w RPA Janusza Walusia. Ten prawicowy ekstermista odsiaduje wyrok za zabójstwo Chrisa Haniego.   

Spotkanie w MDK i apel o jego odwołanie

Organizatorzy informowali, że podczas spotkania w MDK zamierzają rozmawiać z mieszkańcami o „temacie przyjmowania islamskich imigrantów”. Partia Razem zwróciła się do dyrektorki MDK w Myszkowie Aleksandry Podgórskiej z pytaniem, czy spotkanie zapowiadane przez Narodowy Myszków rzeczywiście ma się odbyć w tej instytucji, apelując o jego odwołanie, gdyby rzeczywiście miało się odbyć w tym miejscu. Działaczki i działacze Razem wskazali, ze instytucja publiczna nie ma prawa wspierać szerzenia poglądów skrajnie nacjonalistycznych czy tym bardziej faszyzujących.

 

ŹRÓDŁA: facebook.com