Pielgrzymka nacjonalistów na Jasną Górę

1 kwietnia 2017 w Częstochowie odbyła się pielgrzymka nacjonalistów, zorganizowana przez środowiska związane z Młodzieżą Wszechpolską. Około 1000 osób wzięło udział w tym wydarzeniu –  m. in. przedstawiciele Obozu Narodowo-Radykalnego, Ruchu Narodowego (wraz z liderem, posłem Robertem Winnickim) oraz Zjednoczonego Frontu Narodowego. Pojawili się także członkowie skrajnie prawicowego węgierskiego Jobbiku.

Nacjonaliści wzięli udział w mszy na Jasnej Górze. Odprawiający ją biskup Kazimierz Górny powiedział m. in., że Młodzież Wszechpolska w swoich działaniach i postępowaniu nawiązuje do Szarych Szeregów, do młodzieży walczącej z okupantem i przede wszystkim do młodzieży żyjącej zgodnie z duchem katolickim. Przestrzegał również w swoim kazaniu przed „ideologią” gender, która ma być „grzechem wobec Stwórcy”.

Po apelu jasnogórskim uczestnicy pielgrzymki przemaszerowali ulicami Częstochowy, odpalając czerwono – zielone race i skandując hasła, m. in.: „Nacjonaliści nadchodzą”, „Nie czerwona, nie laicka, tylko Polska katolicka”, „Roman Dmowski wyzwoliciel Polski”.

ŹRÓDŁA: twitter.com, wprost.pl, dorzeczy.pl, kierunki.info, mw.org.pl, facebook.com