Leszek Żebrowski i propagandowy film w Staszowskim Ośrodku Kultury

30 kwietnia 2017 w Ośrodku Kultury miasta Staszów (woj. świętokrzyskie) wystąpił Leszek Żebrowski, publicysta i historyk-amator znany z antysemickich poglądów. Wyświetlono także film „Bitwa pod Rząbcem. Historia prawdziwa”, który podważa historyczny przebieg bitwy. Organizatorem spotkania jest Narodowy Staszów.

Plakat promujący wydarzenie, Facebook Narodowy Staszów

Wystąpieniu  Żebrowskiego pt. „Polska Partia Robotnicza i Gwardia Ludowa – Armia Ludowa przeciwko Polskiemu Państwu Podziemnemu” towarzyszy projekcja filmu, podważającego przebieg bitwy pod Rząbcem, opisany m.in. przez autorów książki „Miejsca pamięci narodowej w województwie kieleckim 1939-1945” Longina Kaczanowskiego i Bogusława Paprockiego. Zdaniem autorów, 8 września 1944 roku oddział Armii Ludowej im. Bartosza Głowackiego, który maszerował z oddziałem radzieckim, w lasach pod Rząbcem został zaatakowany przez Brygadę Świętokrzyską NSZ. W walce zginęło 16 żołnierzy AL, a 32 dostało się do niewoli. Trafiło tam też 73 partyzantów radzieckich. Sowietów, poza oficerami przekazanymi gestapo, rozstrzelano, podobnie jak czterech partyzantów AL.

Pomnik, który upamiętnia to wydarzenie, był wielokrotnie dewastowany. Pojawiały się na nim symbole m.in. Związku Jaszczurczego i Narodowych Sił Zbrojnych.

ŹRÓDŁA: facebook.com, wyborcza.pl, echodnia.eu