Ksiądz Oko promowany przez władze gminy Rabka-Zdrój

17 marca 2017 w Miejskim Ośrodku Kultury w małopolskim uzdrowisku Rabka-Zdrój odbyło się spotkanie z ks. Dariuszem Oko. Wykład „GENDER od tolerancji do totalitaryzmu” promowano na oficjalnej stronie internetowej gminy Rabka-Zdrój.

Duchowny znany jest głównie ze skrajnie homofobicznych, seksistowskich, mizoginistycznych, antygenderowych, ateofobicznych, pseudonaukowych poglądów i agresywnych wypowiedzi. Demonizuje i dyskredytuje głównie mniejszości seksualne, kobiety, osoby niewierzące i naukę zajmującą się zagadnieniami płci w kulturze, określaną jako gender.

Powołuje się na badania, które nie są uznawane przez środowisko naukowe z powodu wadliwej metodologii ich konstruowania i prowadzenia. Manipuluje też oficjalnymi stanowiskami kościoła katolickiego. Prezentacja osoby księdza widniejąca na plakatach promujących wydarzenie, błędnie sugeruje odbiorcom, że mają do czynienia z autorytetem w obszarze nie tylko duszpasterstwa, ale i nauki.

Tego typu spotkanie jest przejawem przyzwolenia na głoszenie nienawiści charakterystycznej dla neofaszyzmu. Dopuszczają się go najważniejsze osoby w gminie wybrane w demokratycznych wyborach. Z tego powodu lokalna organizacja Anarchistyczna Rabka zorganizowała demonstrację przed miejscem spotkania z księdzem. Protestowano m.in. pod hasłami: ,,Rabka-Zdrój – miasto dzieci, NIE nietolerancji” i ,,Stop mowie nienawiści”.

Portal Queer.pl zapytał władze gminy, czy w związku z promocją homofobii, osoby LGBT+ nie będą mile widziane na terenie tej miejscowości uzdrowiskowej. Redakcja twierdzi, że do dnia 13 marca 2017 roku nie uzyskała odpowiedzi.

ŹRÓDŁA: facebook.com, queer.pl, gmina.rabka.pl, podhale24.pl, gorce24.pl