IPN patronuje obchodom rocznicy śmierci „Ognia”

Pomiędzy 21 lutego a 6 marca 2017 w Nowym Targu odbywały się wydarzenia upamiętniające postać Józefa Kurasia „Ognia”, jednego z tzw. „żołnierzy wyklętych”, odpowiedzialnego za zbrodnie na ludności cywilnej. Obchodom 70. rocznicy śmierci „Ognia” patronowały Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Podczas konferencji zorganizowanej 6 marca wykład wygłosił m.in. Leszek Żebrowski, który jest doradcą Ruchu Narodowego. Jako ekonomista z wykształcenia, publikuje książki i artykuły o charakterze historycznym, a metodologia tych ,,badań” budzi wątpliwości w środowisku naukowym historyków. Wystąpienie nacjonalisty zatytułowane ,,Negatywna propaganda wokół Żołnierzy Wyklętych wczoraj i dziś” odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.

W ramach protestu przeciwko czczeniu pamięci Kurasia przez IPN, mieszkańcy określający się jako ,,przedstawiciele ofiar „Ognia” J. Kurasia, rodziny żołnierzy WP 1PSP AK oraz mniejszości narodowych” zorganizowali konferencję pod hasłem ,,Stop gloryfikacji postaci J. Kurasia „Ognia” jako Żołnierza Wyklętego”.

ŹRODŁA: www.facebook.com, www.stopnacjonalizmowi.wordpress.com, www.podhaleregion.pl