Żołnierze wyklęci w Miechowie: koncert nacjonalistycznej Pozytywki i patronat Prezydenta RP

1 marca 2017 w miejskim Centrum Kultury i Sportu w  Miechowie (woj. małopolskie) odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach obchodów przewidziano m.in. projekcję filmu „Bitwa pod Rząbcem” i koncert nacjonalistycznego zespołu Pozytywka. Organizatorzy informują, ze honorowy patronat nad obchodami objęli prezydent Andrzej Duda oraz senator Marek Pęk (Prawo i Sprawiedliwość).

„Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa” to film wyprodukowany przez Fundację Odzyskajmy Naszą Historię. Fundacja prowadzi działalność wybielającą historię Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych – oddziału, który nie podporządkował się rozkazowi scalenia z Armią Krajową oraz kolaborował z Niemcami.

Film był już pokazywany m.in. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach – tę projekcję poprzedziło wystąpienie znanego z głoszenia antysemickich poglądów Leszka Żebrowskiego.

W Miechowie, podobnie jak w Kielcach, po pokazie odbędzie się koncert nacjonalistycznej grupy Pozytywka. Zespół ten grał m.in. na koncercie muzyki nacjonalistycznej w Ogrodzieńcu, obok neonazistowskiej grupy Nordica. Pozytywka towarzyszyła także w trasie po Polsce węgierskiemu zespołowi Hungarica, który wystąpił w kilku polskich miastach (Warszawa, Zamość, Myszków) w ramach nacjonalistycznych obchodów Święta Niepodległości. Hungarica w tekstach swoich utworów nawołuje do odzyskania przez Węgry ziem należących dzisiaj do Rumunii, Słowacji czy Chorwacji, a także do Polski (do królestwa Węgier przed I wojną światową należały Spisz i Orawa).

W repertuarze Pozytywki znajduje się m.in. piosenka „My Ogniowe dzieci”, oddająca hołd Józefowi Kurasiowi ps. Ogień, oskarżanemu o dokonywanie po zakończeniu wojny zbrodni na zamieszującej polskę ludności żydowskiej i słowackiej. W 1990 roku od działalności Kurasia jednoznacznie odciął się nowotarski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

ŹRÓDŁA: facebook.com