Urząd Miasta w Katowicach finansuje Wszechpolaków

26 lutego 2017 roku w Katowicach ma odbyć się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego organizatorem są Młodzież Wszechpolska i Fundacja Aktywni.  Prezydent Katowic, Marcin Krupa,  objął wydarzenie patronatem, a urząd miasta przyznał organizatorom grant w wysokości 5 tysięcy złotych.

Ewa Biskupska, rzeczniczka urzędu, mówi, że wnioskująca o wsparcie imprezy Fundacja Aktywni nie zawarła informacji, że drugim organizatorem lokalnym jest Młodzież Wszechpolska. Mimo opublikowaniu tych danych na plakacie reklamującym imprezę oraz lokalnych protestów, prezydent Krupa nie wycofał się jednak z patronatu.

Śląski okręg partii Razem rozesłał do mediów swój sprzeciw wobec współpracy miasta Katowice z Młodzieżą Wszechpolską: Władze miasta Katowice bezczeszczą pamięć o bohaterskiej obronie Wieży Spadochronowej w Parku Kościuszki. Polscy harcerze, którzy w pierwszych dniach II Wojny Światowej stanęli na drodze nazistowskiemu agresorowi, mają być upamiętniani przez faszyzującą Młodzież Wszechpolską, która we współpracy z urzędem miasta organizuje 26 lutego bieg patriotyczny.

Jak informuje katowicka Wyborcza, głównym organizatorem odbywających się w całej Polsce biegów poświęconych Żołnierzom Wyklętym jest Fundacja Wolność i Demokracja. W radzie fundacji zasiada m.in. Zofia Romaszewska czy Łukasz Abgarowicz (były senator PO), Adam Lipiński (prominentny polityk PiS) oraz poseł Robert Tyszkiewicz (PO).

ŹRÓDŁA: katowice.wyborcza.pl; infokatowice.pl; facebook.com