TVP wybiela winnych zbrodni wojennych

25 lutego 2017 w „Wiadomościach” TVP wyemitowano materiał, w którym gloryfikuje się dowódców oddziałów tzw. „Żołnierzy Wyklętych” – „Łupaszkę”, „Ognia” i „Burego”. Z ustaleń historyków, również tych z Instytutu Pamięci Narodowej, wynika, że dokonywali mordów na ludności cywilnej po zakończeniu wojny. Protesty Partii Razem, dotyczące skandalicznej współpracy banku PKO z Fundacją Red is Bad, państwowa telewizja porównała do działań „komunistycznych oprawców”.

„Po opuszczeniu pomieszczenia przez dowódcę drzwi zostały zamknięte. Następnie podpalono słomianą strzechę. Płonący budynek obstawiła część uzbrojonych członków oddziału. (…) W tym czasie inni członkowie oddziału przystąpili do podpalania pozostałych zabudowań we wsi. (…)
Spaleniu uległa córka Bazyla i Tatiany Leończuków – nie ochrzczone, 7-dniowe dziecko, gdyż matka zostawiła je w domu, będąc przekonana, iż niezwłocznie wróci z zebrania (zeznanie Piotra L). Podczas ucieczki ze swojego płonącego domu został zastrzelony Grzegorz Leończuk wraz z dwójką małych dzieci: Konstantym w wieku 3 lat i 6-miesięcznym Sergiuszem” – tak brzmią fragmenty z ustaleń dokonanych przez IPN w toku śledztwa dot. działań „Burego”.

 

ŹRÓDŁA: wiadomosci.tvp.pl, ipn.gov.pl