Żebrowski i nacjonalistyczny zespół Pozytywka w Wojewódzkim Domu Kultury

8 stycznia 2017 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się premiera filmu „Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa”. Pokaz został poprzedzony prelekcją znanego z głoszenia antysemickich poglądów Leszka Żebrowskiego. Przemawiał także Jan Józef Kasprzyk z Urzędu ds. Kombatantów i Represjonowanych. Po pokazie odbył się koncert nacjonalistycznego zespołu Pozytywka. Organizatorem spotkania i producentem filmu jest Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię.

Leszek Żebrowski, sympatyk Ruchu Narodowego,  wielokrotnie prezentował antysemickie i ksenofobiczne poglądy. Stwierdził między innymi, że nie wiadomo czy Żydzi nie zabili więcej Polaków niż Niemców podczas II wojny światowej. Neguje on także udział Polaków w mordzie na Żydach w Jedwabnem.

Zespół Pozytywka grał m.in. na koncercie muzyki nacjonalistycznej w Ogrodzieńcu, obok neonazistowskiej grupy Nordica. Pozytywka towarzyszyła także w trasie po Polsce węgierskiemu zespołowi Hungarica, który wystąpił w kilku polskich miastach (Warszawa, Zamość, Myszków) w ramach nacjonalistycznych obchodów Święta Niepodległości. Hungarica w tekstach swoich utworów nawołuje do odzyskania przez Węgry ziem należących dzisiaj do Rumunii, Słowacji czy Chorwacji, a także do Polski (do królestwa Węgier przed I wojną światową należały Spisz i Orawa).

Bitwa pod Rząbcem była starciem pomiędzy oddziałem Armii Ludowej i radzieckimi spadochroniarzami a oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych. Miała miejsce 8 września 1944.

ŹRÓDŁO: facebook.com