Krzyż celtycki i „White Pride” z akceptacją Ministerstwa Sprawiedliwości

Kalendarz kibiców ŁKS

2 stycznia 2017 roku na stronie Sejmu RP opublikowana została odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasza Piebiaka na złożoną dokładnie miesiąc wcześniej interpelację poselską w sprawie propagowania faszyzmu. Z odpowiedzi wynika, że Ministerstwo Sprawiedliwości broni prawa do propagowania krzyża celtyckiego oraz hasła „White Pride” – symboli powszechnie kojarzonych z ruchami rasistowskimi i neonazistowskimi.

Sprawa zaczęła się w czerwcu ubiegłego roku, kiedy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Łodzi uczniowie wysłuchali wykładu kibiców ŁKS, dotyczącego uprawiania sportu. Jako gadżety otrzymali kalendarze z krzyżem celtyckim i napisem „White Pride” (Biała Duma). Sprawą, na wniosek Stowarzyszenia TrzyRzecze, zajęła się prokuratura. Dochodzenie zostało umorzone, bowiem prokuratura uznała, że hasło „White Pride” i krzyż celtycki promują sport.

Kolejnym podjętym w sprawie krokiem było złożenie przez posłów PO interpelacji w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa.

W odpowiedzi na interpelację Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło, że  „(…) symbole (np. krzyż celtycki, napis „White Pride”) niosące różne skojarzenia (…) nie mogą podlegać arbitralnym zakazom jedynie z tego powodu, że niektóre grupy osób interpretują je w jeden kategoryczny sposób. Przeciwna konstatacja mogłaby bowiem doprowadzić do nieuzasadnionego ograniczenia wolności słowa i wyrażania przekonań.”

Resort wskazał także na rzekome „inne konotacje” krzyża celtyckiego (jako wyrazu symboliki religijnej) oraz hasła „White Pride” (jako nazwy ruchu społecznego, sprzeciwiającego się biologicznemu mieszaniu ras ludzkich).

Pomimo długiej historii krzyża celtyckiego, jego symbolika współcześnie jest ściśle związana z ruchem neonazistowskim. Był to znak przyjęty przez nazistowskich kolaborantów we Francji i Holandii, a następnie używany przez francuską neofaszystowską grupę Jeune Nation. Wykorzystuje go obecnie grecki Złoty Świt oraz liczne amerykańskie grupy głoszące białą supremację, czasami w połączeniu z hasłem „White Pride World Wide”. Krzyż celtycki jest zakazany w Niemczech, jako symbol neofaszyzmu.

Legitymizowanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości symboli jawnie nawiązujących do totalitarnej ideologii nazizmu oraz do rasizmu, a także uznawanie ruchu społecznego, który jest przeciwny mieszaniu się ras za nieszkodliwy (nie nazywając go wprost rasizmem) jest oburzające i kompromitujące.

 

ŹRÓDŁA: sejm.gov.plwyborcza.pl