Wrocławska prokuratura apeluje o obniżenie kary za spalenie kukły Żyda

29 grudnia 2016 „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że Prokuratura Rejonowa Wrocław Stare Miasto złożyła apelację w sprawie Piotra Rybaka, skazanego przez sąd I instancji na 10 miesięcy pozbawienia wolności za spalenie kukły Żyda. Do wydarzenia doszło podczas antyimigranckiej manifestacji, zorganizowanej na wrocławskim Rynku przez Obóz Narodowo-Radykalny w listopadzie 2015. Prokuratura domaga się obniżenia kary do 10 miesięcy prac społecznych.

Sprawę skomentował anonimowo jeden z prokuratorów Prokuratury Rejonowej Wrocław Stare Miasto: – Ani u nas, ani w prokuraturze okręgowej nie było żadnych zastrzeżeń wobec wyroku, jaki zapadł w sądzie. Polecenie sporządzenia apelacji przyszło z samej góry. To było wydane na piśmie w formie polecenia służbowego. Z zastrzeżeniem, że jest to decyzja Prokuratury Krajowej.

Taką wersję potwierdza rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu: – Po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia wyroku wstępna analiza dokonana przez prokuraturę rejonową pozwalała na odstąpienie od sporządzenia apelacji. Analiza dokonana przez prokuraturę regionalną zawierała jednak odmienne wnioski, o czym zostaliśmy pisemnie poinformowani – powiedziała „Gazecie Wyborczej” Małgorzata Klaus.

Decyzję o treści apelacji podjął Jerzy Duplaga, zastępcy szefa Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Ten sam prokurator doprowadził w październiku 2016 do wstrzymania postępowania przeciwko szefowej dolnośląskiego Obozu Narodowo-Radykalnego. Justyna H. oskarżona jest o nawoływanie do nienawiści podczas jednej z manifestacji ONR. Prokurator doprowadził do wycofania aktu oskarżenia z sądu tuż przed pierwszą rozprawą.

ŹRÓDŁO: wroclaw.wyborcza.pl