Poseł Wojciech Bakun i rzeszowski IPN patronami marszu MW i ONR w Przemyślu

10 grudnia 2016 w Przemyślu odbył się Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich, organizowany m.in. przez Obóz Narodowo-Radykalny, Młodzież Wszechpolską i Patriotyczny Przemyśl. Patronat nad marszem objęli poseł Wojciech Bakun z Kukiz’15 oraz rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas marszu, którego uczestnicy skandowali m.in. „Śmierć Ukraińcom” czy „Aż po grób – polski Przemyśl, polski Lwów”, a na transparentach nieśli hasło „Życie i śmierć dla narodu”, przemawiał prezydent Przemyśla Robert Choma. Marsz poprzedziła msza w przemyskiej archikatedrze.

Okrzyki „Śmierć Ukraińcom” było słychać, kiedy uczestnicy marszu przechodzili obok Domu Ukraińskiego w Przemyślu. Zostały wyraźnie zarejestrowane  na nagraniu wideo. Z prośbą o wszczęcie postępowania w tej sprawie zwrócił się ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Przemyska policja podjęła czynności wyjaśniające.

Poza ONR, MW i Patriotycznym Przemyślem, wśród organizatorów marszu byli także: Przemyski Klub Biegacza, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej, harcerze z Hufca Ziemi Przemyskiej (Związek Harcerstwa Polskiego) i Czarnej Trzynastki Przemyskiej, strzelcy z jednostki JS 2030 w Przemyślu, Przemyskie Bractwo – środowisko kiboli Polonii Przemyśl oraz Klub Sportowy Czuwaj Przemyśl.

 

Przemyskie Bractwo na swoim profilu na Facebooku zajmuje się m.in. zachęcaniem do kupowania klubowych koszulek Polonii Przemyśl z hasłem „Śmierć Banderowcom”.

marsz-orlat-przemysl-przemyskie-bractwo-zero-toleracncji

Poza udziałem w marszu prezydenta miasta, honorowymi patronatami posła Wojciecha Bakuna i rzeszowskiego IPN, organizatorzy otrzymali wsparcie także od Centrum Kulturalnego w Przemyślu, będącego Instytucją Kultury Województwa Podkarpackiego, a jedno ze spotkań organizacyjnych odbyło się w klubie „Niedźwiadek”, będącego częścią jednostki samorządowej – Centrum Kultury i Nauki ZAMEK w Przemyślu.

marsz-orlat-przemysl-niedzwiadek-zero-tolerancji marsz-orlat-przemysl-centrum-kulturalne

 

 

 

 

[AKTUALIZACJA] 20 grudnia 2016 „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że przemyska policja ustaliła, iż okrzyki „Śmierć Ukraińcom” wznosił podczas Marszu mieszkaniec Ropczyc (woj. podkarpackie), Adrian N. Usłyszał on już zarzut stosowania groźby bezprawnej wobec grupy osób ze względu na narodowość oraz publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych.  – Co w tej sytuacji mają do powiedzenia władze miasta i organizatorzy marszu, którzy sugerowali, że okrzyk był ukraińską prowokacją? – skomentował doniesienia Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce.

 

ŹRÓDŁA: facebook.com, nowiny24.pl, rzeszow.wyborcza.pl, polskatimes.pl, rzeszow.wyborcza.pl