ONR i PiS na obchodach stanu wojennego w Częstochowie

13 grudnia 2016 roku, w rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego, na Jasnej Górze odbyła się msza święta w intencji ojczyzny. Obchody organizował częstochowski region Solidarności, a uczestniczyli w nich, obok przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości i związkowców, także członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego. W galerii zdjęć na stronie Dziennika Zachodniego widzimy, że obok flag biało-czerwonych, związkowych, partyjnych PiS, powiewają także flagi Obozu Narodowo-Radykalnego.

Członkowie ONR noszą opaski oraz baner z symbolami falangi. Na banerze widnieje napis: „Jesteśmy fanatykami, bo tylko fanatycy umieją dokonać wielkich rzeczy”. To cytat z Jana Mosdorfa, przywódcy przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego.

Rafał Natorski w swoim artykule o Mosdorfie pisze: – Był początkowo związany z endecją, ale jego drogi z partią Romana Dmowskiego zaczęły się rozchodzić, ponieważ poglądy młodego intelektualisty systematycznie się radykalizowały i coraz mniej wierzył w „zbawienność ustroju demokratyczno-parlamentarnego”. W kwietniu 1934 r. był jednym z sygnatariuszy historycznej deklaracji ideowej Obozu Narodowo-Radykalnego, w której znajdował się następujący fragment: „Żyd nie może być obywatelem Państwa Polskiego i – póki jeszcze ziemie polskie zamieszkuje – powinien być traktowany jedynie jako przynależny do państwa”.

ŹRÓDŁA: dziennikzachodni.pl; onr.czest.pl; wp.pl