Mikołaj z falangą odwiedza dzieci w świetlicy Caritas

6 grudnia 2016 w jednej ze świetlic dla dzieci prowadzonej przez Caritas w Białymstoku pojawił się członek Obozu Narodowo-Radykalnego w przebraniu św. Mikołaja. Na swoim oficjalnym profilu na Twitterze ONR-owcy poinformowali, że „narodowy mikołaj z ONR Białystok odwiedził dzieci w świetlicy Caritas, o których rodzice nie chcą zadbać”. Poza tradycyjnymi elementami stroju, ten „narodowy” Mikołaj miał na ramieniu zieloną opaskę ze znakiem falangi.

onr-bialystok_caritas-zero-tolerancji

8 grudnia Caritas Archidiecezji Białostockiej wydała oświadczenie, w którym stwierdziła: – Wyrażamy ubolewanie i gorąco przepraszamy za sytuację jaka miała miejsce w Placówce Wsparcia Dziennego prowadzonej przez naszą organizację. Z informacji jakie otrzymaliśmy od osoby zatrudnionej w Świetlicy wynika, że w dniu 6 grudnia, bez wcześniejszego zaproszenia, do naszej placówki przybyła trójka młodych osób, które przywiozły prezenty dla dzieci. Jedna z nich była w przebraniu Mikołaja. Podczas rozdawania prezentów osoba ta umieściła opaskę z logo organizacji ONR na ramieniu, co umknęło uwadze naszego pracownika. W tym czasie druga osoba zrobiła zdjęcie, które potem zostało umieszczone w Internecie. Zdjęcie zostało opublikowane bez zgody naszej instytucji. Nie było to w żaden sposób konsultowane wcześniej z zarządem Caritas Archidiecezji Białostockiej. (…) Białostocka Caritas jednoznacznie i stanowczo odcina się od wszelkiego typu działań stojących w sprzeczności z wartościami Ewangelii, które wyznajemy i którym jako Caritas służymy.

9 grudnia do oświadczenia odnisł się ONR, który skierował list do dyrektora Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Adama Kozikowskiego. – Inicjatywa uwieczniona na słynnym już zdjęciu ukazującym naszego działacza w przebraniu św. Mikołaja nie jest jakimś wydarzeniem incydentalnym. Współpraca trwała od dłuższego czasu i przedstawiciele Caritas wielokrotnie prosili o pomoc naszych działaczy, a ta w miarę naszych możliwości była udzielana. Wspomnijmy tylko o wsparciu udzielonym tej konkretnej Świetlicy Caritas w organizacji Dnia Dziecka 1 czerwca, pomocy w przygotowaniu sali informatycznej, pomocy w sprzedaży bożonarodzeniowych szopek, z których cały dochód był przeznaczony na potrzeby Świetlicy czy organizacja zbiórek dla sąsiedniego Domu Samotnej Matki. Wszystko w razie potrzeby jesteśmy w stanie udokumentować, łącznie z podziękowaniami za akcję z 6 grudnia – napisał przedstawiciel ONR.

ŹRÓDŁO: twitter.com, facebook.com, kierunki.info.pl