Kongres programowy Ruchu Narodowego w Sejmie

10 grudnia 2016 w Sejmie odbył się kongres programowy Ruchu Narodowego. Organizatorem wydarzenia był poseł Robert Winnicki, prezes RN i Młodzieży Wszechpolskiej, który do Sejmu dostał się z list Kukiz’15. Podczas kongresu, w którym uczestniczyli także przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, Kongresu Nowej Prawicy i ruchów anti-choice, padały wezwania do wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji, odrzucenia wartości liberalnych, budowania wielkiej katolickiej Polski czy dekomunizacji kultury.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, podczas kongresu obok Winnickiego wystąpili: poseł Kornel Morawiecki (obecnie klub Wolni i Solidarni, startował z list Kukiz’15), prezes fundacji Pro – Prawo do Życia i jeden z inicjatorów ustawy całkowicie zakazującej aborcji Mariusz Dzierżawski, Paweł Walo z Kongresu Nowej Prawicy, wiceprezes RN Krzysztof Bosak i działacz RN Witold Tumanowicz.

Robert Winnicki zachęcał do całkowitego odrzucenia „liberalnych naleciałości”. Mariusz Dzierżawski wskazywał z kolei, że „Polacy od dziesięcioleci mordują dzieci” i wzywał do wprowadzenia całkowitego zakazu przerywania ciąży. Paweł Walo także mówił o konieczności całkowitego zakazania aborcji oraz o „budowaniu wielkiej katolickiej Polski”. Krzysztof Bosak wzywał z kolei do „dekomuniazcji kultury”, a Witold Tumanowicz stwierdził, że „jeśli UE zniesie wizy dla jakiegokolwiek kraju muzułmańskiego, wtedy Polska powinna opuścić układ z Schengen” (postulat nieco nieaktualny, biorąc pod uwagę, że w tej chwili ruch bezwizowy w strefie Schengen obejmuje m.in. obywateli Albanii, Malezji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich – przyp. red.).

Kongres programowy to już kolejne wydarzenie zorganizowane przez RN w Sejmie. Odkąd został posłem, Robert Winnicki wspiera lub organizuje w polskim Sejmie wydarzenia o charakterze nacjonalistycznym, antysemickim, homofobicznym. Przynajmniej dwukrotnie oprowadzał po Sejmie wycieczki neofaszystów i nacjonalistów z innych krajów Europy.

Wydarzenia zorganizowane przez Winnickiego w Sejmie. 

ŹRÓDŁA: Facebook, ruchnarododwy.net, wyborcza.pl, wikipedia.org