„Każdy piękny od poczęcia” pod patronatem kuratorium i wojewody

9 grudnia 2016 roku media nagłośniły organizowany przez stowarzyszenie Realitas.pl ze Świdnika konkurs „Każdy piękny od poczęcia”. Lubelskie Kuratorium Oświaty zachęca na swojej stronie uczniów i nauczycieli do udziału oraz informuje, że współorganizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 7 w Lublinie, honorowy patronat nad inicjatywą sprawuje Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk, oraz Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek (PiS).

Jak powiedziała lubelskiej Wyborczej prezeska stowarzyszenia Realitas.pl, Aleksandra Belicka, konkurs jest organizowany po raz trzeci. Wcześniej miał jednak zasięg wyłącznie lokalny – obejmował powiat świdnicki. W tej chwili to już konkurs wojewódzki. – Trochę nam pomogło to, że uzyskaliśmy honorowy patronat kuratorium oświaty, pani kurator i wojewody lubelskiego – mówi Belicka. Do Realitas.pl należy m.in. Radosław Brzózka,  radny miejski  Świdnika, a także doradca i rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. Wcześniej był prezesem stowarzyszenia.

W Dzienniku Wschodnim czytamy, że dyrektor SP 7 w Lublinie, Mariusz Lisek, zaprzecza informacji o współorganiowaniu konkursu. Mówi, że został poproszony przez kuratorium o możliwość zostawiania w szkole konkursowych prac. Lisek pyta: – Ale czy w tym konkursie jest coś złego? Skoro kuratorium nie widzi w nim nic negatywnego, to ja tym bardziej. Być może gdyby organizowała go jakaś organizacja pro life zastanowiłbym się nad przyłączeniem do takiego przedsięwzięcia, żeby nie wprowadzać do szkoły konfliktowej sytuacji. To jednak „delikatny” konkurs.

Stowarzyszenie Realitas.pl na swojej stronie pisze: – Propagujemy szacunek dla życia każdego człowieka, pielęgnujemy pamięć o wielkich Polakach i jesteśmy grupą przyjaciół. Są wśród nas działacze pro-life, entuzjaści rodziny i uczone głowy humanistów z tytułami naukowymi.

Celem konkursu  jest „ukazanie wartości życia każdego człowieka, od poczęcia do naturalnej śmierci, a prace konkursowe powinny uwzględniać (…) godność każdego człowieka, w szczególności osób niepełnosprawnych”. Zwraca jednak uwagę fakt, że w dalszym punkcie regulaminu udział uczniów szkół specjalnych ograniczony jest raptem do jednej z czterech kategorii konkursowych (plastycznej).

Przeciwko konkursowi protestuje Fundacja Wolność od Religii. Dorota Wójcik, prezeska zarządu Fundacji tłumaczy: – Konstytucja gwarantuje nam, że miejsca publiczne są przestrzenią bezpieczną dla wszystkich bez względu na wyznawany światopogląd. Zwłaszcza szkoła publiczna powinna być taką strefą neutralną. Cele konkursu Realitas.pl są natomiast jawną indoktrynacją.

ŹRÓDŁA: kuratorium.lublin.plrealitas.pl; polityka.pl; lublin.wyborcza.pl; dziennikwschodni.pl;