Według łódzkiej prokuratury krzyż celtycki i zawołanie „white pride” promują sport

16 listopada 2016 Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że otrzymał od Prokuratury Rejonowej Łódź-Polesie postanowienie o umorzeniu postępowania w sprawie rozdawania uczniom szkoły podstawowej materiałów z rasistowskimi symbolami: krzyżem celtyckim i rasistowskim hasłem „white pride” . Prokuratura stwierdziła, że narodowcy, rozdając te materiały, promowali sport i aktywność fizyczną.

Do zdarzenia, którego dotyczyło postępowanie, doszło 8 czerwca 2016. Jak informowaliśmy w tekście „Kibole w szkole propagują rasizm”, w jednej z łódzkich podstawówek zorganizowano spotkanie z kibicami ŁKS. Po zakończeniu części „sportowej” goście zaczęli wręczać uczniom gadżety –  wśród nich kalendarz z krzyżem celtyckim i rasistowskim hasłem „white pride”.

W decyzji o umorzeniu postępowania, poza wskazaniem, że narodowcy jedynie propagowali sport, Prokuratura stwierdziła także: – Znak krzyża celtyckiego nie został w Polsce uznany za zakazany, a rozdawany kalendarz nie miał propagować faszystowskiego ustroju państwa, a jedynie miał być rozdawanym gadgetem.

To postanowienie i jego uzasadnienie są bardzo niepokojące, gdyż pokazują, że organy ścigania nie chcą piętnować zachowań rasistowskich i indoktrynowania najmłodszych. To uzasadnienie to kuriozum podobne do pamiętnej decyzji prokuratury białostockiej, która w 2013 roku stwierdziła, że swastyka jest symbolem szczęścia.

ŹRÓDŁO: polsatnews.pl