Poseł Jobbiku i Wszechpolacy gośćmi Kongresu Polsko-Węgierskiego

20 listopada 2016 roku w Bydgoszczy gościł poseł skrajnie prawicowego węgierskiego ugrupowania Jobbik –  Ádám Mirkóczki. Przyjechał na Kongres Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zorganizowany przez Stowarzyszenie ‚Dwie Korony’ na rzecz monarchii polsko-węgierskiej. Kongres odbył się dzięki wsparciu posła do Parlamentu Europejskiego Kosmy Złotowskiego (kandydował z ramienia PiS)  oraz  posła Łukasz Schreibera (PiS). W wydarzeniu, na zaproszenie organizatorów, wzięła udział Młodzież Wszechpolska. Wśród prelegentów znalazł się także radny Stefan Pastuszewski z PiS oraz ks. Roman Kneblewski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, o którym było głośno w związku z kazaniem, w którym nawoływał do nienawiści na tle religijnym.

Jobbik jest węgierską nacjonalistyczną partią polityczną, należącą do Sojuszu Europejskich Ruchów Narodowych. Sam Ádám Mirkóczki kandydował z listy Ruchu Narodowego do europarlamentu. Wszechpolacy w relacji z wydarzenia przypominają: – To właśnie on bronił dobrego imienia Marszu Niepodległości w węgierskim parlamencie (słynne przemówienie z 2014 roku w koszulce z symbolem „Polski Walczącej”.

Kongres poprzedziły uroczystości na Wzgórzu Dąbrowskiego. W wystąpieniu Adama Mirkóczki zaznaczył, że bydgoskie uroczystości wpisują się w Rok Solidarności Polsko-Węgierskiej, który obchodzony jest decyzją parlamentów obu narodów, na rzecz uczczenia wydarzeń z 1956 roku. Na zdjęciach poseł Jobbiku pozuje z posłanką Ewą Kozanecką (także PiS) oraz radnymi miejskimi: Mirosławem Jamrożym i Jarosławem Wenderlichem (obaj z klubu Prawa  Sprawiedliwości).

ŹRÓDŁA: facebook.com; facebook.com; popierambydgoszcz.pl; dwie-korony.pl