Pszczyńskie władze z sympatią dla ukraińskich nacjonalistów

We wrześniu 2016 przedstawiciele władz miejskich Pszczyny (woj. śląskie) odbyli służbową wizytę w Buczu na Ukrainie. 19 października wrażeniami z wyjazdu podzielił się wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Maciej Stieber. Zamieścił na Facebooku swoje zdjęcie z karabinem maszynowym w rękach, na tle namiotu nacjonalistycznej ukraińskiej partii Prawy Sektor, z komentarzem „Czas na porządki…”.

Według relacji Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który jako pierwszy zwrócił uwagę na tę sprawę, pod zdjęciem pojawiły się komentarze wyrażające aprobatę dla współpracy z tą skrajnie prawicową organizacją. Autorami komentarzy mieli być m.in.: burmistrz Dariusz Skrobol, radny miasta Łukasz Tetla czy Mariusz Błaszczyk – trener PLKS Pszczyna. Po nagłośnieniu sprawy, zdjęcie wraz z komentarzami zniknęło z profilu Macieja Stiebera.

Prawy Sektor to nacjonalistyczna ukraińska partia, odwołująca się do tradycji Stepana Bandery, Romana Szuchewycza, Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów czy Ukraińskiej Powstańczej Armii.

ŹRÓDŁA: Facebook Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, wiadomosci.press.pl, wikipedia.org