Parlamentarzyści w obronie Janusza Walusia, rasisty i zabójcy

Janusz Waluś odsiaduje w RPA karę więzienia za morderstwo czarnoskórego przywódcy południowoafrykańskich komunistów, Chrisa Haniego.  O sprowadzenie Walusia  do Polski zabiegają posłowie z Kukiz’15, senator Jan Żaryn (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Robert Winnicki (Ruch Narodowy). Zainteresowanie Walusiem wzrosło przed kilkoma miesiącami, gdy południowoafrykański sąd zdecydował o jego zwolnieniu warunkowym. Polak pozostał w więzieniu, bo odwołanie wniósł tamtejszy minister sprawiedliwości. – podała 25 października 2016 roku Rzeczpospolita.

W tekście Krytyki Politycznej czytamy, że Janusz Waluś tuż przed stanem wojennym wyjechał do RPA, gdzie włączył się w działania sprzeciwiające zniesienia segregacji.  Miał także związki z Afrykanerskim Ruchem Oporu, skrajnie rasistowskim paramilitarnym ugrupowaniem. W 1993 roku, w trakcie negocjacji nad warunkami wychodzenia RPA z apartheidu, Waluś zamordował lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej. PPK współtworzyła najważniejszą siłę reprezentującą czarnych na początku lat 90, negocjującą w imieniu większości warunki zaprowadzenia pełnej demokracji i przejęcia państwa od białych. Za swój czyn Waluś został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na dożywocie.

Środowiska nacjonalistów określają Walusia „polskim bohaterem” i kilkukrotnie organizowały pikiety w jego obronie.  Grzegorz Braun nazwał go „ostatnim żołnierzem wyklętym”. O sprawę więźnia pytali Ministerstwo Sprawiedliwości posłowie Kukiz’15 Sylwester Chruszcz, Bartosz Józwiak i Tomasz Rzymkowski. Osobną interwencję podjął lider Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki, – Dręczenie Walusia jest wynikiem osobistej zemsty części elit zarządzających RPA – mówi  natomiast senator Jan Żaryn z PiS.

ŹRÓDŁA: krytykapolityczna.pl; rp.pl; nacjonalista.pl;