IPN w Kielcach wybiela Łupaszkę

W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach 25 października 2016 roku odbyło się spotkanie „Czarna legenda majora Łupaszki”. Zaproszony w charakterze eksperta dr Kazimierz Krajewski z IPN przekonywał, że Łupaszka „był wspaniałym dowódcą, który konsekwentnie walczył z wrogiem narodu polskiego”Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” w czerwcu 1944 roku wydał rozkaz pacyfikacji litewskiej wsi Dubinki. Z badań autorstwa Pawła Rokickiego, historyka, wynika, że jego oddział zabił wtedy 67 osób, głównie kobiet i dzieci.

Po tym, jak kieleccy radni we wrześniu zadecydowali o nadaniu rondu u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Podklasztornej imienia Łupaszki, kielecka delegatura IPN ogłosiła nowy cykl spotkań „Kłopoty z historią”. Na debatę zapraszała naczelnik dr Dorota Koczwańska-Kalita, słowami: „Chcemy zmierzyć się z mitami, które zostały wytworzone przez komunistyczną propagandę (…)”.

– Ja akurat nie mam kłopotów jeśli chodzi o historię majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. To przedstawiciel pokolenia wychowanego w Polsce niepodległej. Pokolenia, którego osobowość kształtowało wychowanie w patriotycznym domu, polskiej szkole, poprzez Kościół. – mówił dr Kazimierz Krajewski – W takiej wojnie jaka toczyła się wówczas i w czasach powojennych, kiedy ludzie, dla których wolność była wartością ważną, przeciwstawiali się dwóm strasznym systemom totalitarnym, dochodziło do sytuacji dziś powodujących problemy ze skomentowaniem – tłumaczył historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

W odpowiedzi na zarzuty dotyczące one pacyfikacji litewskiej wsi Dubinki dr Krajewski przekonywał, że „Łupaszka nie zgadzał się na zbiorowe represje wobec ludności cywilnej, a dwaj jego oficerowie przekroczyli nadane im uprawnienia”.

W wykładzie wzięli udział przedstawiciele ONR Kielce.

ŹRÓDŁA: em.kielce.pl; radio.kielce.pl; echodnia.eu; facebook.com