Zbrodniarz patronem pociągu PKP Intercity?

wykorzystano fragm. zdjęcia: Krzysztof Dobrzański - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29822758

12 września 2016 ruszył plebiscyt na nazwy 10 pociągów PKP Intercity. Patronat nad konkursem objęły Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jedną z propozycji na nazwę pociągu kursującego na trasie Lublin – Bielsko-Biała jest „Ogień”. Miałoby to być upamiętnienie jednego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Kurasia ps. Ogień, który po wojnie walczył nie tylko z komunizmem, ale też z Żydami oraz Słowakami.

Dr Maciej Korkuć – pracownik krakowskiego oddziału IPN oraz główny biograf „Ognia” – tak napisał o zbrodni dokonanej przez oddział Kurasia w Krościenku: „Mamy do czynienia z mieszkańcami Polski zastrzelonymi przez żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, ludzi w mundurach polskiego wojska. Nie działali oni jako narzędzia tego czy innego systemu totalitarnego. (…) Mówimy tutaj o ofiarach zupełnie przypadkowych, które tego dnia znalazły się w tragicznym dla nich miejscu. Nie byli to ludzie ani zaangażowani w budowę systemu komunistycznego, ani z jakichkolwiek powodów źle zapisani w lokalnych dziejach. Wszyscy byli cywilami. Co więcej, wśród ofiar były kobiety i dzieci”.

W trakcie działalności „Ognia” na Podhalu ucierpieli nie tylko Żydzi, ale również Słowacy. Według Towarzystwa Słowaków w Polsce, Kuraś dopuścił się wielu zbrodni i grabieży. W 2006 słowackie archiwum IPN zorganizowało w Warszawie film poświęcony „Ogniowi” – Zakątki zapomniane przez Pana Boga. A Ľubomír Ďurina – dyrektor tegoż archiwum – powiedział, że posiadają relacje wielu osób, które przed Kurasiem chroniły się na terenach Czechosłowacji.

W roku 1990 nowotarski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wydał oświadczenie: „Nie mamy nic wspólnego z „Ogniem” i jego pogrobowcami. Uważamy, że zamiast uczestniczyć w uroczystościach ku czci „Ognia” należałoby odprawić żałobne nabożeństwo w intencji jego ofiar, a jest ich 430″.

ŹRÓDŁA: intercity.pl, facebook.com, wikipedia.plkrakow.wyborcza.pl