Policja umarza postępowanie ws. bezprawnego wywieszenia transparentów gloryfikujących „Burego”

29 września 2016 policja w Hajnówce i Bielsku Podlaskim poinformowała o umorzeniu postępowań w sprawie wywieszenia w tych miastach transparentów ku czci Romualda Rajsa, ps. „Bury”. Do wywieszenia transparentów publicznie przyznał się Obóz Narodowo-Radykalny. Policja nie wykryła sprawców.

Dowodzony przez „Burego” oddział dokonywał w 1946 roku zbrodni na prawosławnej ludności cywilnej. Odpowiada m.in. za zbrodnię w Zaleszanach i zabójstwo 16 osób oraz za zamordowanie 30 osób pochodzenia białoruskiego w Puchałach Starych.

Transparenty o treści „Bury nasz Bohater” oraz „Rajs Bury ONR Pamięta” zawieszono 30 grudnia 2015 w Hajnówce, przy rondzie prawosławnego biskupa Mirona oraz w Bielsku Podlaskim, m.in. w pobliżu szkoły z białoruskim językiem nauczania. Do ich zawieszenia przyznał się ONR Białystok, informując o tym na swoim profilu na Facebooku.

Policja prowadziła w tych sprawach postępowania w sprawie popełnienia wykroczeń, polegających na umieszczeniu w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenia, plakatu, afiszu, apelu, ulotki, napisu lub rysunku albo na wystawieniu ich na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem.

Policja w Hajnówce nie wykryła jednak sprawcy wykroczenia, a policja w Bielsku Podlaskim poinformowała, że postępowanie, prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe, zostało umorzone z powodu braku znamion czynu zabronionego.

ŹRÓDŁO: bialystok.wyborcza.pl