ONR i Elbląscy Patrioci organizują w Ratuszu obchody powstania NSZ

fragm. zdjęcia by Paweł Sutkowski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45017565

Na 24 września 2016 zaplanowano w Elblągu obchody 74. rocznicy powołania Narodowych Sił Zbrojnych. Spotkanie z tej okazji ma odbyć się w Ratuszu Staromiejskim, którego gospodarzem jest Prezydent Miasta. Organizatorami wydarzenia są Obóz Narodowo-Radykalny, stowarzyszenie Elbląscy Patrioci i Fundacja Kazimierza Wielkiego. Przewidziano wystąpienia prelegentów oraz koncert repera Basti, powiązanego z tzw. „sceną narodową”.

Narodowe Siły Zbrojne działały w latach 1942-1947, powstały w środowisku narodowo-nacjonalistycznym (m.in. ONR) i były jawnie antysemickie. NSZ prowadziły tzw. „listy proskrypcyjne”, na których umieszczały nazwiska osób, podejrzewanych o sympatie lewicowe lub żydowskie pochodzenie. Na takiej liście znalazł się m.in. Aleksander Kamiński. Wielu historyków i świadków epoki (m.in. Marek Edelman) przypisywało NSZ winę za liczne zabójstwa Żydów, także po 1944 roku.

Fundacja Kazimierza Wielkiego to kolejny „narodowy” projekt wywodzącego się z Młodzieży Wszechpolskiej Karola Wołka. Wołek jest także wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ, który organizował niedawną konferencję, poświęconą NSZ, która odbyła się w Senacie.

Raper Basti występował m.in. na neofaszystowskim festiwalu Orle Gniazdo. Wydał płytę zatytułowaną „Mowa nienawiści”.

ŹRÓDŁO: fakty.elblag.plportel.pl, fkw.edu.pl, facebook.com/basti, wikipedia.org