Nawoływanie do nienawiści podczas mszy w Bydgoszczy

By Lithium1989 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45044212
Marsz Niepodległości 2015

11 września 2016 media poinformowały o treści kazania, jakie wygłosił w Bydgoszczy ks. Roman Kneblewski, proboszcz kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wzywał w nim do nienawiści na tle religijnym, strasząc słuchaczy, że wyznawcy islamu będą gwałcić, „podrzynać gardła” i „zmuszać do przechodzenia na islam”.  Nie było to pierwsze wystąpienie proboszcza, podczas którego wzywał do nienawiści na tle religijnym.

Ks. Kneblewski podkreślał także, że uczestniczył w manifestacjach Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej. Był obecny m.in. na marszu z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanym przez MW, ONR, Narodową Bydgoszcz i kiboli Zawiszy Bydgoszcz.

Po tym, jak treść skandalicznego kazania przedostała się do mediów, środowiska skrajnej prawicy wystosowały list otwarty w obronie ks. Kneblewskiego. Pod listem podpisali się m.in. Witold Tumanowicz i Krzysztof Bosak z władz Ruchu Narodowego, Karol Wołek ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, przedstawiciele Partii KORWiN, Obozu Narodowo-Radykalnego, Stowarzyszenia Republikanie, a także Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród sygnatariuszy są także znani z regularnych antysemickich wystąpień Leszek Żebrowski i Stanisław Michalkiewicz oraz senator z Prawa i Sprawiedliwości, Jan Żaryn.

Związki ks. Kneblewskiego z organizacjami skrajnej prawicy nie przeszkadzają najwyraźniej także lokalnym działaczkom PiS. 12 września 2016 w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa odbywały się, organizowane przez ks. Kneblewskiego, „Dni Sarmackie”, których aktywną uczestniczką była m.in. bydgoska radna z PiS, Grażyna Szabelska.

ŹRÓDŁA: gazeta.pl, facebook.com, newsweek.pl, ruchnarodowy.net