Nacjonalista Tomasz Greniuch na spotkaniu z gimnazjalistami w Lewinie Brzeskim

16 września 2016 roku w gimnazjum w Lewinie Brzeskim odbyło się spotkanie uczniów z Tomaszem Greniuchem, działaczem opolskich struktur ONR i Ruchu Narodowego. W wykładzie uczestniczyli też Burmistrz Lewina Brzeskiego – Artur Kotara (PSL) oraz jego zastępca Dariusz Struski. Spotkanie poprowadziła pracownica Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej. Tematem wykładu połączonego z prezentacją multimedialną była ostatnia książka Tomasza Greniucha – „Pod komendą >>Bartka<<” .

Z plakatu reklamującego spotkanie na stronie internetowej biblioteki dowiadujemy się, że organizatorami byli burmistrz Lewina, Artur Kotara (PSL), oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna. Relacja z wydarzenia ukazała się na oficjalnej stronie Urzędu Miasta. Czytamy w niej: – Gimnazjaliści z ciekawością  słuchali  o Polskim Państwie Podziemnym, o powojennej konspiracji, o kpt. Henryku  Flame  ps. „Bartek” –  dowódcy NSZ  i o innych żołnierzach niezłomnych. (…) Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Dyrekcji i Pracownikom Gimnazjum w Lewinie Brzeskim za pomoc w organizacji.

Tomasz Greniuch od 1999 roku jest związany z Ruchem Narodowym. W jego biografii (yelita.pl) czytamy, że był współzałożycielem  środowiska „Awangarda”, które „skupiało młodzież licealną powiatu brzeskiego i opolskiego szukającą drogi do samorealizacji w Ruchu Narodowym”. W 2002 roku  „Awangarda” przekształciła się w Obóz Narodowo-Radykalny Opolszczyzna, a następnie weszła w skład ogólnopolskiego ONR. Tomasz Greniuch został pierwszym rzecznikiem prasowym organizacji i Kierownikiem Brygady Opolskiej. Według portalu „Greniuch zawsze się angażował – i angażuje – we wszystkie inicjatywy narodowo-katolickie w województwie opolskim bez względu na partyjne afirmacje (LPR, RKN, MW, NOP, PiS).”

Ponadto Tomasz Greniuch jest autorem książki „Droga nacjonalisty”. – Bardzo osobiste przemyślenia działacza narodowego z kilkunastoletnim stażem będą ciekawym doświadczeniem dla osób rozpoczynających swoją „drogę nacjonalisty” – czytamy w opisie książki w serwisie lubimyczytac.pl. W wywiadach z Greniuchem oraz na jego profilu na Facebooku znajdują się wypowiedzi o charakterze ksenofobicznym, jak „Polska dla Polaków” czy „Nacjonalizm to wolność”.

ŹRÓDŁA: lewin.brzeski.pl; biblioteka-lewinbrzeski.pl; yelita.pl; wolne-dziennikarstwo.pl; lubimyczytac.pl