Ministerstwo Obrony Narodowej szkoli i wspiera członków Falangi

Ministerstwo Obrony Narodowej, mimo nagłośnienia w 2015 roku przez media powiązań dowódców krakowskiej jednostki strzeleckiej SJS 2039 z Falangą, w okresie od marca do sierpnia 2016 roku nadal zapraszało jej członków na szkolenia, opłacało dojazd na uroczystości patriotyczne oraz promowało w mediach społecznościowych. Członkowie Falangi znani są sympatii faszystowskich i prokremlowskich.

Poza udziałem w największych po 1989 roku ćwiczeniach Sił Zbrojnych RP, czyli natowskich manewrach „Anakonda-16” w czerwcu 2016 roku, SJS 2039 na swoim profilu na Facebooku chwali się kilkoma innymi wydarzeniami, w których uzyskało wsparcie Ministerstwa Obrony Narodowej, zwłaszcza Biura do Spraw Proobronnych MON, które zajmuje się współpracą i przygotowywaniem szkoleń dla organizacji proobronnych.  Dyrektorem Biura do Spraw Proobronnych jest Waldemar Zubek.

7 marca 2016 członkowie SJS 2039 Kraków udali się podstawionym przez MON autobusem do Rzeszowa, by wziąć udział w uroczystościach upamiętniających 97. rocznicę śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Na uroczystościach obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i innych instytucji państwowych. (źródło)

13 maja 2016 roku Biuro do Spraw Proobronnych MON promuje na swoim koncie na Facebooku organizowane przez Strzelców JS 20139 w ramach Nocy Muzeów wydarzenie. (źródło)

30 maja 2016 Strzelcy JS 2039 Kraków wzięli udział w szkoleniu prowadzonym w 2 Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym. Na miejscu zapoznali się z podstawowym sprzętem wykorzystywanym przez pułk do prowadzenia działań. Było to kolejne szkolenie firmowane przez Biuro ds Organizacji Proobronnych MON. (źródło)

W dniu 20 sierpnia 2016 członkowie SJS 2039 udali się wraz z żołnierzami autobusem z MONu do Bobowej pod Tarnowem na uroczystość odsłonięcia popiersia marszałka J. Piłsudskiego i gen. Wieniawy-Długoszewskiego. (źródło)

Wśród dowódców krakowskiej jednostki strzeleckiej SJS 2039 są Michał Prokopowicz, czołowy działacz skrajnie prawicowej organizacji Falanga oraz Marcin Dul, także falangista. Dul brał udział w pikietach poparcia dla rosyjskich separatystów w Donbasie czy w proteście Falangi przed konsulatem USA w Krakowie 11 listopada 2014 roku, podczas którego podpalono flagi UE i NATO. Marcin Rey, publicysta zajmujący się m.in. badaniem powiązań między Falangą a innymi organizacjami, zidentyfikował także innych członków JS2039 aktywnie działających w Falandze.

Marcin Rey pisze na łamach portalu jagiellonia.org: – „Falanga” ma kontakty z organizacjami terrorystycznymi. Chodzi tu nie tylko o terrorystów rosyjskich, którzy pustoszą ukraiński Donbas, lecz także o libański Hezbollah i Syryjską Partię Socjal-Narodową, którą lider „Falangi” Bartosz Bekier odwiedzał w Bejrucie.

ŹRÓDŁA: facebook.comjagiellonia.org