Koncert nacjonalistów w Zakopanem pod patronatem władz

Nacjonalistyczny koncert zorganizowany 15 sierpnia 2015 roku przez Obóz Narodowo-Radykalny uzyskał honorowy patronat burmistrza Zakopanego, Leszka Doruli, i Starosty Tatrzańskiego, Piotra Bąka z Prawa i Sprawiedliwości. W programie zakopiańskiej imprezy w Toporowej Cyrhli znajduje się występ rapera Basti, w którego tekstach znajdują się liczne treści o charakterze antyuchodźczym, islamofobicznym i nacjonalistycznym oraz węgierskiego zespół Hungarica, który znany jest z występów na wiecach ultranacjonalistycznej partii Jobbik.

W artykule „Wyborczej”  czytamy, że członkowie Hungarica śpiewają m.in. o potrzebie odzyskania przez Budapeszt ziem należących dzisiaj do Rumunii, Słowacji czy Chorwacji, a także do Polski (do królestwa Węgier przed I wojną światową należały Spisz i Orawa). Natomiast partia Jobbik głosi poglądy nacjonalistyczne, antyunijne i antyromskie. Ruch Narodowy i Jobbik oficjalnie współpracują od czasu ostatniej kampanii do europarlamentu. Organizacje wymieniły się nawet na listach kandydatami.

Utwory Bastiego pełne są treści skrajnie prawicowych, nacjonalistycznych, antyuchodźczych, np. w utworze Stop islamizacji Europy:  – Stop! islamizacji Europy, stop! Nie chcemy tutaj ich hord. Musimy stanąć w obronie naszej nacji, musimy przeciwstawić się tej fali imigrancji. (…) Nasz Kontynent zalewa Islamska fala, są jak zaraza osiedlają się i mnożą,dramat. (…) Mamy dosyć już tej chorej poprawności, Polska jest dla Polaków więc wara od Polski.

Z kolei cytat z Wrogiej krwi  wskazuje na postawy skrajnie antyukraińskie: – Ukraińska krew to wroga krew. Jestem Polakiem  Żaden Ukrainiec nie jest moim bratem.

Na plakacie reklamującym imprezę zamieszczono informację, że imprezę objęły patronatem zakopiański samorząd i starostwo tatrzańskie. – Burmistrz zgodził się patronować tylko mszę w intencji ojczyzny. Stąd zakopiańskie logo na plakatach ONR – twierdzi Marta Jasuwienas, asystent burmistrza ds. kontaktów z mediami. – Nie wiem, czy burmistrz pojawi się na nabożeństwie.

Starosta tatrzański Piotr Bąk też udzielił jej patronatu. –  Organizuje ją legalna organizacja, dlatego postanowiłem objąć ją patronatem. Nie będę na imprezie, bo mam w tym samym czasie ważną delegację – twierdzi Bąk.

Za udział w koncercie ONR Podhale podziękowało „kolegom z ONR, Młodzieży Wszechpolskiej, (…) Straży Pożarnej z Murzasichla”.

ŹRÓDŁA: onrpodhale.pl; krakow.wyborcza.pltekstowo.pl;